POMERANIAN BOO CİNS, IRK, KÖKEN BİLGİLERİ

Pomeranian (Teddy Bear) Boo’ların ortalama boyları 15 ile 27 cm arasında değişmektedir. Çok enerjik sempatik bir ırk olan Pomeranian’lar doğru sosyalize edelirse insanlarla ve çocuklarla doğru anlaşabilirler. Fakat boyutlarından dolayı çocuğun oynarken istemeden verebileceği bir zarara karşı korunmalıdırlar. Eğitebilirlik oranları çok yüksektir. Tuvalet eğitimini çok rahat alır ve nerde ne zaman ve niçin havlaması gerektiği öğretilirse iyi de bir bekçi olabilir. Apartman yaşantısına çok uygun bir ırktır çünkü ortalama bir daire enerjisini atması için yeterlidir. Her gün en az bir defa dışarı çıkarılması önerilendir. Yılda bir kez çok az bir tüy dökümü gerçekleştirirler, fakat boyutlarından dolayı bu tüylerin döküldüğünü görmeniz imkansızlaşır. Diğer petlerle ve hayvanlarla anlaşabilmesi orta seviyedir. İlk tanıştığı insanlara alışana kadar bir süre mesafeli kalabilir.

Pomeranian Boo House by Serkan Kömür

Pomeranian’lar hayat dolu küçük bir köpek ırkıdır. Öğrenmekten çok hoşlanırlar ve sahibine çok sadıktırlar aynı zamanda inatçı ve cesurlardır, kendilerini olduklarından daha büyük hissettikleri için büyük ırk köpeklerle içgüdüsel olarak ilk etapta tartışma yaşayabilirler. Ancak küçük yaştan itibaren büyük ırk köpeklerle iç içe olurlarsa bir sorun yaşamazlar. Pomeranian’lar oldukça dikkatli, meraklı ve kucak köpeklerinin en bağımsızıdır. Diğer küçük köpekler gibi sahiplerine yapışmazlar. Patronun kim olduğunu iyi anlamalıdırlar. Aksi takdirde laf dinlemezler. Yaşlılar için mükemmel bir eşlik köpeğidir uysal yapısı ve sevgi dolu karakteri onu aranan bir ırk yapmaktadır. Ev içerisinde oldukça hareketlidir, sıcak havalarda serin bir yerde tutulmalıdır. ( 18-21) derece içerisinde oynayabileceği küçük bir bahçe (alan) Pomeranian’ların egzersiz ihtiyaçlarını karşılayacaktır. Pomeranian’ların tüyleri oldukça yoğun olduklarından gün içerisinde 1 kez taranmalıdır. Taramaya baştan başlayıp tüyleri ayırarak ileri doğru taranmalıdır. Pamuksu alt kürkü yılda bir kez çok az bir şekilde dökülebilir. Kuru şampuanlama yapılabilir. Göz kenarları, kulakları ve dişleri düzenli olarak temizlenmelidir.

Kuzeybatı Polonya ve Kuzeydoğu Almanya’yı kapsayan Pomeranya’nın Prusya bölgesinde geliştirilmiştir. İsmini Pomeranya bölgesinden almıştır. Kuzeyden sürülerin güdülmesi için Avrupaya getirilen soyu eski Spitz ırklarından gelmektedir. Pom’un ataları 15-20 kg civarında gelmektedir. Dünyaca ünlü isimler (Marie Antoinette, Emily Zola, Mozart) birer Pomeranian sahibi olarak yaşamışlardır. 1800’lü yıllarda Kraliçe Victoria, Pomeranian meraklısı haline gelmiş, ırk için yetiştirme ve üretim programını kurmuştur. Pom’larını başarıyla yarışmalara sokarak ırkın İngiltere’de yerleşmesini sağladı. Kraliçe Victoria’nın küçük ırk köpek merakı yüzünden pek çok üretici küçük ırk köpekler üretmeye başladı. Şimdiler de Pomeranian’lar 1 ile 3kg arasında görünmektedir. Pomeranian’ların zekası ve yetenekleri onları sirkler için aranan köpeklerden biri yapmıştır. Günümüzde Pomeranian’lar temel olarak aile ve yarışma köpeğidir. Pomeranian’lar şimdi ise 2 tarzda oluşmaktadır. Orijinal Pomeranian ( max. 3 cm burun uzunluğu, yuvarlak misket gibi gözleri ve yoğun tüy kalitesi) Teddy bear (alınla burun aynı hizada olan gözleri genellikle badem ve misket gibi olan yoğun tüy kalitesine sahip) Pom’lardır.

Serkan KÖMÜR
CHAIRMAN

TurkeyEnglishGermanRussiaSaudi Arabia